Військовий облік жінок 2023
Хто має стати на облік
Як відомо, офіційне взяття на військовий облік жінок мало би розпочатися з 01 жовтня 2022 року. З цієї дати Головнокомандувач ЗСУ повинен був забезпечити процедуру згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, затвердженим наказом Міноборони від 11.10.2021 № 313 (далі — Перелік). Так скеровує частина перша пункту 3 наказу Міноборони «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313» від 07.02.2022 № 35.
Тобто жінки за власним бажанням могли стати на військовий облік в Україні й до 01.10.2022 року.
26 жовтня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних» від 07.10.2022 № 2664-ІХ (далі — Закон № 2664).
Це означає, що жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність у закладах професійної або професійно-технічної, фахової передвищої або вищої освіти стають на військовий облік обов’язково.
За умови, що жінка не досягла 60 років та військово-лікарська комісія (ВЛК) визнала жінку придатною до військової служби за станом здоров’я.
Важливо, що інвалідність, встановлена жінці, не дає підстав автоматично вважати, що жінка непридатна до військової служби.
Що ж стосується жінок, які мають іншу освіту, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міноборони; — вони можуть стати на військовий облік за бажанням.
Що повинен зробити відповідальний за військовий облік
Працівниці, які можуть стати на військовий облік за бажанням, наразі не потребують особливої уваги роботодавця. Якщо жінки стали на військовий облік під час війни, найімовірніше, вони планують або вже долучилися до лав ЗСУ і вам про це відомо. Проте у правилах внутрішнього трудового розпорядку на 2023 рік вже зараз передбачте обов’язок працівниць повідомляти роботодавця про взяття на військовий облік, щоб відповідальний за ведення військового обліку мав цю інформацію та можливість виконувати заходи з військового обліку.
Для того щоб з’ясувати, чи є на підприємстві жінки, які мають обов’язково перебувати на військовому обліку, необхідно провести аудит:
- штатного розпису. Так одразу зрозумієте, які посади вимагають наявності медичної або фармацевтичної освіти;
- особових карток П-2.
Якщо виявилося, що є жінки, які мають стати на військовий облік, організуйте роботу за власним алгоритмом або скористайтеся пропонованим. Головне — задокументувати процедури.
1. Складіть таблицю, якщо працівниць із медичною чи фармацевтичною освітою виявиться багато:
- прізвище, ім’я, по-батькові працівниці;
- дата вручення повідомлення про необхідність з’явитися до Територіального центру комплектування (далі — ТЦК) для розв’язання питання про взяття на військовий облік;
- відмітка про одержання військово-облікових документів;
- відмітка про заповнення та долучення П-2 до картотеки призовників та військовозобов’язаних;
- примітки.
2. Складіть повідомлення працівницям про необхідність з’явитися до ТЦК для розв’язання питання про взяття на військовий облік.
Вручайте повідомлення під підпис. Якщо жінка відмовиться отримати повідомлення, заактуйте. Так само складіть акт, якщо жінка візьме повідомлення, але відмовиться проставити підпис про отримання.
3. Отримайте від працівниць видані ТЦК військово-облікові документи
4. Заповніть в особовій картці П-2 розділ ІІ«Відомості про військовий облік», долучайте їх до картотеки.
5. Ознайомте військовозобов’язаних жінок із правилами військового обліку.
6. Повідомте ТЦК про жінок, які у визначені строки не надали військово-облікових документів
Як приймати жінок на роботу під час воєнного стану
У 2023 році залишається незмінним правило, що кандидат на посаду повинен надати військово-облікові документи, а роботодавець — перевірити наявність військово-облікового документа та відмітки в ньому про взяття на військовий облік.
Якщо посада, на яку претендує жінка, вимагає наявності медичної чи фармацевтичної освіти, все очевидно — претендентка на працевлаштування має надати військово-обліковий документ.
У разі, коли робота не потребує таких знань і роботодавець позбавлений права вимагати інформацію, потрібно скласти повідомлення, у якому йтиметься, що медики, фармацевти, жінки, які стали на облік добровільно, мають надати при прийнятті на роботу військово-обліковий документ. А відмітка про ознайомлення наприкінці документа, у 2023 році зможе убезпечити одразу від порушень законодавства про працю та у сфері військового обліку.