Як оплатити лікарняний: оновлений алгоритм дій
Загальні правила
Допомогу по тимчасовій непрацездатності надають за основним місцем роботи або за сумісництвом. Право на допомогу мають застраховані особи: працівники і ті, що працюють за трудовим договором одночасно з іншою діяльністю (абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105).
Розмір допомоги залежить від страхового стажу і кількості місяців упродовж року перед страховим випадком.
Якщо працівник протягом 12 місяців до настання страхового випадку набув менше шести місяців страхового стажу, допомогу виплачують з огляду на нараховану зарплату, з якої сплатили страхові внески, але:
- по тимчасовій непрацездатності - не більше розміру допомоги, обчисленого із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку (п. 1 ч. 4 ст. 12 Закону № 1105);
- по вагітності та пологах - не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної зарплати, і не менше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку (п. 2 ч. 4 ст. 12, ч. 2 ст. 19 Закону № 1105).
Роботодавець оплачує перші п’ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, решту — ПФУ.
Підстави для оплати тимчасової непрацездатності працівників визначає частина перша статті 23 Закону № 1105.
Підставою оплати тимчасової непрацездатності, за умови формування е-лікарняного, є електронний листок непрацездатності, який надсилається страхувальникам через кабінет на вебпорталі електронних послуг ПФУ (п. 2 розд. ІІ Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234).
Нарахування суми матеріального забезпечення та оформлення заяви-розрахунку роботодавець здійснює на підставі рішення уповноваженого із соціального страхування.
Бухгалтер через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або вебпортал електронних послуг ПФУ подає заяву-розрахунок за основним місцем обліку страхувальника; у паперовій та електронній формі — головним управлінням ПФУ в областях та м. Києві (постанова правління ПФУ від 21.12.2022 № 28-3).
ПФУ за відсутності зауважень фінансує роботодавця протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку (ч. 1 ст. 26 Закону № 1105).
Роботодавець, як тільки кошти надійдуть на рахунок, зобов’язаний виплатити допомогу по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах працівнику в найближчий день зарплати, а виконавцю робіт за договором — протягом десяти робочих днів після призначення допомоги.
На розмір і особливості оплати лікарняного (наприклад, лікарняного по вагітності і пологах) може впливати належність працівника до певної категорії (чорнобильці, донори тощо).
Також мають значення для прийняття рішення про оплату лікарняного умови, за яких настала непрацездатність, наприклад, простій чи прогул.
Відмова в оплаті лікарняних
На підставі частини 1 статті 16 Закону № 1105 Уповноважений відмовляє в призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності у таких ситуаціях:
1) страховий випадок трапився при вчиненні злочину;
2) навмисно заподіяна шкода своєму здоров’ю або симулювання хвороби застрахованою особою з метою ухилення від роботи чи виконання службових обов’язків;
3) настання страхового випадку за час перебування особи під арештом, проведення судово-медичної експертизи, а також протягом примусового лікування, призначеного за постановою суду;
4) непрацездатність через захворювання або травму, що сталися внаслідок алкогольного чи іншого видів сп’яніння і пов’язаних з ним дій;
5) настання страхового випадку в період відпустки без збереження зарплати, а також творчій і додатковій відпустці;
6) за період, вказаний у листку непрацездатності, що визнаний необґрунтованим.
Також відмову в оплаті лікарняних отримують працівники, які під час тимчасової непрацездатності порушують встановлений для них лікарем режим, не виконують інструкцій і рекомендацій фахівців, або без поважних причин не з’являються у призначений строк на медичний огляд. Уповноважений з дня допущення порушення визначає строк, на який працівники втрачають право на оплату лікарняного. Фіксує у протоколі рішення про відмову у призначенні допомоги (або її частини) по тимчасовій непрацездатності і видає чи надсилає працівнику відповідне повідомлення не пізніше п’яти днів після ухвалення рішення.
Відповідальність за неправильно оплачені лікарняні
Згідно Закону №1105 роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання страхових коштів, тобто за неправильно нараховані суми для оплати листків непрацездатності. Неправомірно витрачена сума страхових коштів у повному обсязі, а також штраф у розмірі 50% цієї суми сплачується ПФУ.
Роботодавець несе відповідальність:
- за шкоду, заподіяну застрахованим особам або уповноваженому органу управління, внаслідок невиконання або неналежного виконання обов’язків;
- за несвоєчасне або неповне повернення страхових коштів;
- за неподання, несвоєчасне подання, або подання недостовірних відомостей про використання страхових коштів, встановлених Законом № 1105.