Надбавка за складність і напруженість у роботі: кому, коли та скільки
Надбавка за складність і напруженість у роботі — одна із стимулювальних виплат, призначена для працівників бюджетної сфери, зокрема й закладів освіти. Маєте право встановлювати цю надбавку окремим категоріям працівників. Дізнайтеся, чи обов’язкова вона, на який строк її можна встановити та чи можна виплачувати працівникам, які працюють за сумісництвом.
Якими документами керуватися?
Надбавку за складність, напруженість у роботі нараховують на підставі підпункту 2 пункту 3 постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 (далі — Постанова № 1298). Вона надає право встановлювати надбавки працівникам у розмірі до 50% посадового окладу (ставки заробітної плати): за високі досягнення у праці; виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання); складність, напруженість у роботі. Такі самі умови, щоб встановити працівникам закладів освіти надбавки за складність, напруженість у роботі, передбачає підпункт «а» підпункту 2 пункту 4 наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557.
У яких розмірах виплачувати
Розмір надбавки за складність і напруженість у роботі не може перевищувати 50% посадового окладу. Граничний розмір надбавок за високі досягнення в праці, за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання) і за складність, напруженість у роботі для одного працівника не має перевищувати 50% посадового окладу (пп. 2 п. 3 Постанови № 1298). Тобто кожну з цих надбавок можна встановити в розмірі до 50% посадового окладу. Утім, загальна сума надбавок, які можна встановити одному працівнику, не має перевищувати 50% його посадового окладу.
Чи обов’язково виплачувати
Постанова № 1298 не містить норми, за якою надбавку за складність і напруженість у роботі маєте виплачувати в межах встановленого фонду оплати праці. Однак Мінсоцполітики в листі від 14.08.2009 № 438/13/84-09 неодноразово наголошувало на тому, що цю надбавку треба виплачувати саме в межах зарплатного фонду. Тому надбавка за складність, напруженість у роботі — не обов’язкова виплата. Її встановлюйте в межах фонду оплати праці у відповідному наказі. Видавайте наказ про встановлення надбавок лише після того, як затвердите кошторис і передбачите критерії, за якими їх установлювати, у колективному договорі. Якщо в наказі не зазначите, на який строк встановлюєте працівникові надбавку, бухгалтерія нарахує її до кінця поточного року.
З початком нового бюджетного року маєте переглянути встановлені раніше надбавки й видати новий наказ, який діятиме протягом бюджетного року.
Кому можна встановити
Мінсоцполітики в листі від 27.01.2015 № 74/13/84-15 зауважує: надбавка за складність, напруженість у роботі — це виплата заохочувального характеру, яку встановлюють за спеціальний режим праці. Керівник установи може встановити її працівникам, які виконують різноманітну за складом роботу, яка вимагає уваги, зосередженості, додаткових зусиль і часу. Її встановлюють залежно від завдань відповідного підрозділу (працівника) та в разі якісного виконання посадових обов’язків. Тобто цю надбавку встановлюйте працівникові, якому доручаєте завдання підвищеної складності, які треба виконувати інтенсивніше.
У локальному документі передбачте, що виплачуватимете надбавку: за складнішу й відповідальнішу роботу порівняно з роботою інших працівників; великий обсяг виконуваної роботи, її інтенсивність; якісну і своєчасно виконану роботу, творчий підхід під час виконання нових і складних робіт; кваліфікацію працівника, його компетентність, відповідальність, ініціативність і старанність тощо. Також зазначте строки, на які можна встановити надбавку, її розмір та випадки, у яких розмір надбавки можна зменшити або скасувати.
На який строк
Строків, на які можете встановити працівникам надбавку за складність, напруженість у роботі, законодавство не визначає. Утім, коли її встановлюєте, врахуйте: чи виконав працівник показники, за які цю надбавку виплачуєте; чи маєте кошти на відповідний бюджетний період, щоб її виплатити. На цьому наголошує Мінсоцполітики в листі від 21.10.2011 № 308/13/133-11. Отже, з огляду на показники роботи та наявність коштів надбавку за складність, напруженість у роботі встановлюйте працівникові на рік або, приміром, місяць, квартал, півріччя. Після того як закінчиться визначений наказом строк, виплату надбавки припиняйте. Утім, якщо є підстави, можете подовжити строк виплати надбавки.
Чи можна скасувати
Не всі надбавки в бюджетних установах можна скасовувати або зменшувати. Скажімо, розмір надбавок за класність водіям, за знання й використання в роботі іноземної мови, за спортивні або почесні звання зменшувати не можна, адже їх чітко регламентує Постанова № 1298. Можна лише зменшити їх розмір з максимального до мінімального. Причина — знизили класність водієві, зменшили кількість іноземних мов, які використовує працівник у роботі, скасували одне спортивне або почесне звання. А от надбавку за складність, напруженість у роботі, за виконання особливо важливої роботи, за високі досягнення у праці протягом року можете зменшити або взагалі скасувати. Причини різні. Приміром, працівник, якому встановили надбавку за складність і напруженість у роботі, виконує нескладну роботу, якість якої значно погіршилася. Завдання він виконує несвоєчасно, порушує трудову дисципліну тощо. Тоді можете скасувати надбавку на підставі наказу відповідно до пункту 3 Постанови № 1298. У наказі обов’язково зазначте, за яких причини скасували надбавку, й ознайомте з ним працівника під підпис.
Якщо маєте намір зменшити чи скасувати працівнику розмір уже встановленої надбавки, обов’язково обґрунтуйте своє рішення. Бо суди зазвичай стають на бік працівників і вважають, що керівник порушує права працівника, коли скасовує надбавки в межах строку дії наказу про їх встановлення.
Чи можна не виплачувати
Надбавку за складність, напруженість у роботі встановлюють у межах установленого фонду оплати праці. Тобто наказом можете знизити раніше визначений розмір надбавки або припинити її виплату, якщо немає коштів на такі цілі. Однак маєте довести, що в кошторисі немає коштів на виплату надбавки. Окрім того, в положенні про оплату праці треба зазначити, що право отримувати надбавку залежить від фінансових можливостей закладу освіти. Тож якщо положення про оплату праці передбачає виплату надбавок у межах фінансових можливостей, маєте право встановлені раніше надбавки переглянути й видати новий наказ, який діятиме протягом бюджетного року. Якщо ж у положенні про оплату праці цієї норми немає, підстав позбавити працівника надбавки чи зменшити її розмір немає.
Чи можна виплачувати сумісникам
Законодавство не встановлює обмежень щодо виплати надбавки за складність, напруженість у роботі сумісникам. Тому цій категорії працівників надбавку встановлюйте на загальних підставах. Оскільки за сумісництвом працівник працює в режимі неповного робочого часу, приміром, 0,5 ставки, цю надбавку встановлюйте пропорційно до його фактичного окладу. Ви маєте право встановити надбавку: як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом; тільки за основним місцем роботи. Мінсоцполітики в листі від 16.04.2009 № 4281/0/14-09/13 наголошує, що незалежно від того, який розмір зарплати, надбавки й доплати працівник одержує за основним місцем роботи, на умовах сумісництва йому встановлюють оплату відповідно до цієї посади, якщо законодавство не визначає заборони на виплату окремих видів надбавок, доплат.
Чи можна встановити за суміщенням посад
Надбавка за складність та напруженість у роботі й доплата за суміщення посад за своєю сутністю та характером незалежні одна від одної. За суміщенням професій / посад працівник разом зі своєю основною роботою, яку передбачає трудовий договір, виконує додаткову роботу за іншою професією / посадою. Виконувати додаткові обов’язки за суміщенням професій / посад можна тільки за наявності вакантної посади. Доплату за це встановлюють у розмірі до 50% посадового окладу за основною посадою й оформляють наказом керівника. Щоб установити надбавку за складність, напруженість у роботі, наявність вакантної посади не треба. Якщо працівникові нараховують доплату до посадового окладу за суміщення посад / професій, йому водночас можна встановити надбавку за високі досягнення в праці, або за складність, напруженість у роботі, або за виконання важливої роботи.
Коли ревізори визнають незаконною
Практика ревізій показує, що іноді нараховують надбавки працівникам без наказу керівника або вони перевищують граничні розміри, які визначає підпункт 2 пункту 3 Постанови № 1298. Тобто граничний розмір надбавок за високі досягнення в праці, за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання) та за складність, напруженість у роботі для одного працівника не має перевищувати 50% посадового окладу. Ці виплати ревізори визнають незаконними. Також ревізори звертають увагу на те, чи виплатив заклад освіти працівникам надбавки, які враховані в розрахунках видатків на оплату праці, що передбачає кошторис. Якщо надбавок у розрахунках до кошторису немає, не маєте права нараховувати та виплачувати їх.