Нові правила працевлаштування осіб з інвалідністю: діє Закон
1 березня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» від 15.01.2025 р. № 4219-IX (законопроєкт № 5344-д).
Закон вносить зміни в Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-XII.
Закон спрямований на створення умов для реалізації права осіб з інвалідністю на працю та забезпечення рівного доступу до працевлаштування відповідно до європейських стандартів.
Закон передбачає вибір для роботодавців:
- або працевлаштувати осіб з інвалідністю, облаштувавши їм (за потреби) належним чином робоче місце (1 робоче місце для роботодавців, що мають штат від 8 до 25 працівників; 2% робочих місць — для роботодавців, основним видом діяльності яких є реабілітація осіб з інвалідністю, навчання таких осіб або догляд за ними; 4% робочих місць — для роботодавців, що мають штат більше ніж 25 працівників),
- або сплатити цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (у разі, наприклад, неможливості працевлаштувати осіб відповідної категорії через високий ступінь виробничого ризику).
Внесок сплачується щоквартально за формулою: 40% середньомісячної заробітної плати одного працівника × 3 місяці × (різниця між нормативом з працевлаштування та середньообліковою кількістю працевлаштованих осіб з інвалідністю за квартал).
Під дію Закону підпадає працевлаштування осіб з інвалідністю в усіх комунальних закладах, підприємствах і органах місцевого самоврядування, — в школах, дитячих садках, лікарнях, установах соціального захисту та інших. У разі незабезпечення виконання цієї норми органи місцевого самоврядування будуть зобов’язані сплачувати штраф до державного Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Основні нововведення, які стосуються сфери управління Держпраці:
- Розумне пристосування. Роботодавці зможуть здійснювати заходи, спрямовані на створення рівних умов праці для осіб з інвалідністю. Це може включати адаптацію робочих місць, коригування графіка роботи, забезпечення спеціального обладнання тощо.
- Фінансова підтримка. Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю компенсуватиме витрати на заходи розумного пристосування або надаватиме дотації для їх реалізації.
- Підприємства інтеграції. Закон передбачає створення умов для відкриття підприємств трудової інтеграції та підприємств захищеного працевлаштування, які забезпечуватимуть адаптовані робочі місця для осіб з інвалідністю.
Ці зміни спрямовані на формування інклюзивного середовища, яке сприятиме соціальній інтеграції осіб з інвалідністю та забезпечить їм рівні можливості на ринку праці.
Закон набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (1 березня), та вводиться в дію з 1 січня 2026 року, крім окремих норм.