A A A K K K
людям з порушенням зору
Управління освіти Тростянецької селищної ради

Конфлікт інтересів у закладах освіти: нормативна рамка та судова практика

Дата: 11.03.2025 15:24
Кількість переглядів: 47

Фото без опису

⁉️ЯК ЗНАЙТИ БАЛАНС МІЖ ПЕДАГОГІЧНИМИ ДИНАСТІЯМИ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ ТА КОРУПЦІЙНИМ ПРАВОПОРУШЕННЯМ

Закон України “Про запобігання корупції” передбачає певні превентивні механізми, які спрямовані на попередження корупції. Одним із таких механізмів є запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (ст. 28 Закону України “Про запобігання корупції”). Цей закон стосується освітян, зокрема:

✔ осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (зокрема, керівника та працівників органу управління освітою), 

✔ прирівняних до них осіб – посадових осіб юридичних осіб публічного права (зокрема, керівника та заступника керівника державного чи комунального закладу освіти) 

✔ та осіб, які входять до складу конкурсних та дисциплінарних комісій, утворених відповідно до законів України.

Серед обов'язків: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника та інші.

До мене зверталися представники Профспілки працівників освіти і науки України окремих громад, зокрема Балтської об'єднаної організації Профспілки працівників освіти і науки України, які повідомляли про непоодинокі випадки притягнення судом до відповідальності керівників закладів освіти та органів управління освітою через неповідомлення про конфлікт інтересів чи вчинення дій в умовах його наявності. Дякую Балтській об'єднаній організації Профспілки працівників освіти і науки України, яка першою звернула нашу увагу на цю проблему та спонукала до подальшого її дослідження. 

Служба освітнього омбудсмена проаналізувала Єдиний державний реєстр судових рішень щодо судових справ, що стосуються конфлікту інтересів освітян у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної) освіти, які розглядалися у 2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣ році. Загалом опрацювали понад 300 справ (звертаємо увагу, що це лише ті справи, які нам вдалося знайти в Єдиному державному реєстрі судових рішень, тобто їх кількість може бути ще більшою).

 

З тих справ, які нам вдалося знайти та проаналізувати, у 2024 році суди першої та апеляційної інстанції розглянули:

- 2️⃣0️⃣5️⃣  справ про адміністративні правопорушення щодо освітян, що стосуються порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів; з них щодо 130 осіб було відкрито декілька справ про притягнення до відповідальності за статтею 172-7 КУпАП, які згодом судом були об'єднані в одне провадження; 

- 1️⃣0️⃣ цивільних справ за участю освітян.

Справи про адміністративні правопорушення щодо конфлікту інтересів у закладах освіти стосувалися:

✔ неповідомлення керівниками закладів освіти про роботу у їх підпорядкуванні близьких осіб, нарахування членам родини премій та надбавок, розподіл педагогічного навантаження – 1️⃣3️⃣1️⃣;

✔ нарахування особистих премій, надбавок або премій та надбавок своєму керівництву (зокрема під час виконання обов'язків керівника) – 3️⃣9️⃣;

✔ прийняття на роботу близьких осіб, а також інших, пов’язаних з особою дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками – 3️⃣1️⃣;

✔ інших обставин, що призвели до конфлікту інтересів – 4️⃣.

❗️Варто звернути увагу, що в судових засіданнях значна частина працівників освіти пояснювали, що вчинили адміністративні правопорушення (тобто не повідомляли про наявність у них конфлікту інтересів, вчиняли дії в умовах реального конфлікту інтересів) через недостатню обізнаність із положеннями антикорупційного законодавства або їх неправильне розуміння. 

Також у значній кількості випадків були скарги на відсутність зрозумілих роз’яснень законодавства в частині конфлікту інтересів у закладах освіти. 

Іноді освітяни зазначали, що засновник закладу освіти й так володіє інформацією про роботу в закладі близьких для них осіб, а тому не вважали, що потрібно якось окремо офіційно повідомляти. 

💬Окремою проблемою є те, що в аналізованих справах серед освітян, які все ж повідомляли про наявність у них конфлікту інтересів, значна частина зробила це в усній формі. Тобто не мали документального підтвердження того, що справді повідомляли про такий факт. Ті ж освітяни, хто повідомляв про це у письмовій формі, не завжди переконувалися в тому, що відповідне повідомлення було зареєстроване. Тож під час судового розгляду виявлялося, що у відділ освіти таке повідомлення не надходило.

У справах, які стосувалися призначення премій та надбавок, освітяни зазначали й про те, що не мали умислу покращити матеріальний стан, а такі виплати у закладі призначалися всім порівну. При цьому вони не усвідомлювали того, що такі дії були протиправними, навпаки, вважали, що невстановлення таких надбавок може мати дискримінаційний характер.

❗️Однак слід розуміти, що необізнаність щодо вимог антикорупційного законодавства не звільняє від відповідальності. 

З іншого боку маємо приклади судових справ, де в закладах освіти працюють цілі родинні династії. Деякі керівники аргументують це нестачею кадрів, в деяких громадах це може бути пов'язане з тим, що заклад освіти розташований у маленькій сільській чи гірській громаді. Робота із близькими особами у підпорядкуванні – це постійний потенційний конфлікт інтересів у керівника. Йому важливо мати чіткі алгоритми й розуміти, як врегулювати такий конфлікт інтересів, як має відбуватися преміювання таких осіб, встановлення надбавок тощо.

Також у Єдиному державному реєстрі судових рішень Служба освітнього омбудсмена знайшла 10 цивільних справ, які розглядалися у 2024 році та стосувалися освітян. Серед них справи про визнання незаконними застосованих до освітян дисциплінарних стягнень (звільнення, догани), спричинених притягненням до адміністративної відповідальності за ст. 172-7 КУпАП “Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів”. Також серед цих цивільних справ знаходимо ті, в яких прокуратура звертається до суду з позовом про стягнення з винуватців коштів, завданих адміністративним правопорушенням. Вочевидь необхідні зміни до законодавства щодо розмежування відповідальності осіб залежно від шкоди, нанесеної державі. 

❗️Хочу наголосити: запобігання корупції є дієвішим за подолання її наслідків. Щоб попередити корупційні правопорушення та зменшити їх кількість органам влади просто необхідно проводити відповідну просвітницьку роботу в цьому напрямі, зокрема, надавати роз'яснення для освітян (як представників закладів освіти, так і органів управління освітою), включати курси щодо підвищення правової обізнаності педагогів як обов'язкові для підвищення їх кваліфікації. Це не лише може знизити кількість відповідних справ про адміністративні правопорушення та зменшити навантаження на органи влади, а й дозволить освітянам почувати себе більш впевнено та захищено.

✉️Надіслала 11 грудня 2024 року лист до Національного агентства з питань запобігання корупції  | Національне агентство з питань запобігання корупції - НАЗК | щодо зустрічі для обговорення співпраці та розробки спільних дій з питання конфлікту інтересів у сфері освіти, але відповідь досі не отримала. 

Готую лист до відповідних органів влади щодо розв'язання питання конфлікту інтересів у сфері освіти.

ℹ️Докладний аналіз Службою освітнього омбудсмена чинного законодавства та актуальної судової практики, що стосується конфлікту інтересів, з прикладами судових рішень, яка відображає проблеми, з якими стикаються освітяни щодо повідомлення про конфлікт інтересів та його врегулювання, у публікації на сайті.

Читайте у дописі про:

📌 нормативну рамку щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів

📌 судову практику стосовно освітян щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів

📌 конфлікт інтересів при спільній роботі близьких осіб

📌те, чи є конфлікт інтересів у керівників сільських шкіл та шкіл у гірських населених пунктах при працевлаштуванні близьких осіб

📌 преміювання та встановлення надбавок і доплат як вчинення дій в умовах конфлікту інтересів

📌 те, чи є погодження премій із профспілкою інструментом врегулювання конфлікту інтересів

📌 результати судових розглядів

📌 те, чи є рішення суду  про адміністративні  правопорушення, передбачені статтею 172-7 КУпАП, підставою для роботодавців звільняти керівників закладів освіти

📌 оскарження дисциплінарних стягнень

📌 відшкодування шкоди, завданої правопорушенням

🔗 https://bit.ly/4hbfVWV

Джерело: Освітній омбудсмен


« повернутися

Вхід для адміністратора