A A A K K K
людям з порушенням зору
Управління освіти Тростянецької селищної ради

Парламент розблокував застосування закону про протидію мобінгу

Дата: 24.04.2025 13:15
Кількість переглядів: 5

 

Фото без опису

 

 

15 квітня Верховна Рада України ухвалила зміни до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» в частині можливості проведення перевірок з питань вчинення мобінгу (цькування). Парламент прийняв у другому читанні та в цілому відповідний законопроєкт № 11044. Про це повідомляється на сайті Верховної Ради України.
Такі зміни до ст. 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» забезпечують можливість проведення Державною службою України з питань праці (далі – Держпраці) за заявою працівника або профспілки позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, також із питань вчинення мобінгу (цькування) під час воєнного стану.

Прийняття цього законопроєкту дуже важливе для захисту трудових прав усіх працівників закладів освіти в умовах воєнного стану, адже він розширює повноваження Держпраці в питаннях захисту працівників від мобінгу, а також підвищує спроможність освітнього омбудсмена сприяти захисту прав освітян. До освітнього омбудсмена надходили та продовжують надходити численні звернення від педагогічних працівників щодо вчинення стосовно них мобінгу в закладах освіти. Лише у 2024 році Служба освітнього омбудсмена (далі – Служба) отримала 68 звернень щодо мобінгу та конфліктів між учасниками освітнього процесу.

Тому Служба неодноразово зверталася до Держпраці, але без відповідних змін до законодавства Держпраці не мала права проводити такі перевірки, про що нам і повідомляли. У зв’язку з цим ще перший освітній омбудсмен, Сергій Горбачов, звертався з листом до Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, а також до Комітету з питань освіти, науки та інновацій з проханням внести зміни до чинних нормативно-правових актів, щоб розблокувати дію закону про протидію мобінгу. Вже обіймаючи посаду освітнього омбудсмена, також продовжувала під час зустрічей з представниками органів законодавчої та виконавчої влади адвокатувати це питання.

Також звертаю увагу, що Кабінет Міністрів України Постановою від 14 квітня 2025 р. № 428 відновив планові, позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері освіти шляхом внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України “Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану” №303 від 13 березня 2022 року. Очікуємо оприлюднення цих змін на сайті https://zakon.rada.gov.ua/.

Нагадую, підставами для проведення позапланової перевірки закладу освіти відповідно до пункту 5 статті 69 Закону України “Про освіту” є зокрема звернення освітнього омбудсмена  та звернення фізичної особи про порушення, що спричинило чи може спричинити шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, до якого додаються документи чи їх копії, що підтверджують такі порушення (за наявності).

Джерело: Освітній Омбудсмен України

 


« повернутися

Вхід для адміністратора